UA-54762838-1

22. 9. 2014

Rozhovor s Radkou Hronkovou

 

Proč chcete vstupit do komunální politiky, když jste se v Nepomuku ani nenarodila?

    Proč někdo, kdo má práci, rodinu a dvě děti vstupuje do politiky? A navíc žena? Třeba už nechci poslouchat, jak je tady vše špatně, jak se musí věci změnit. Chci pro to něco udělat.

    Samozřejmě, leckdo může konstatovat, že jsem v Nepomuku pouhá náplava, ale žiji zde již 12 let a vychovávám tady své děti. Řeším starosti běžného života jako všichni ostatní – kde mám koupit rohlíky a jak se dcera dostane bezpečně ze školy domů.

 

Jaký máte názor na předchozí vedení města?   

    Neříkám, že je v Nepomuku vše špatně. Zažila jsem zde již čtyři starosty, ale ani jeden nebyl podle mých představ. Rozhodně se nikoho z pánů nechci dotknout, je to můj názor. Jistě, po bitvě je každý generál, jak se říká. Káždý z pánů starostů by mi mohl říct: “Není to žádná sranda, pojď si to zkusit.“ Tak fajn, já jdu.

    Spousta věcí se bývalým i současným představitelům města podařila. Na druhou stranu je stále co zlepšovat. Ale chce to nový náboj, novou krev.

 

Kandidujete za stranu Zelená pro Nepomuk, proč právě zelení?

    Zelení mají u mnoha lidí dost pošramocené jméno. Myslím, že právě kroky těch nepomuckých ukazují, že značně neoprávněně. Zelení se mi jeví jako moderní, otevřená, liberální a tolerantní strana, navíc plná zajímavých mladých lidí. V našem českém rybníčku jsou takoví “jiní”, a to já taky. Proto, když přišla od zelených nabídka kandidovat, řekla jsem ano. Nedělám věci jen proto, že to tak dělají všichni. Nemám ráda škatulky a nechci do žádné patřit.

 

Co tomu říká Vaše rodina? Máte dvě děti, nebude je politická kariéry matky omezovat?

    Sice mám dvě děti, které mají spoustu koníčků a zájmů, já ostatně také, ale na druhou stranu, pokud chci něco změnit, musím pro to sama něco udělat. Nevím, proč by měla být rodina překážkou. Respektive názor, že ženy do politiky nepatří, mne zvedá ze židle. Myslím, že leckdy jsou důslednější, tvrdší a cílevědomějsí než někteří muži. Žena se musí víc snažit, aby dosáhla postavení jako muž. Mé děti jsou zvyklé, že máma je dost aktivní, obě děti už chodí na ZŠ, nechci z nich mít malé zavisláčky, tak je učím samostatnosti.

Ve vedeních měst je spousta žen, které to zvládnou. Nevím, proč bych měla být vyjímkou.

 

Myslíte, že volby přinesou našemu městu nějakou výraznou změnu?

    Myslím, že prostor pro změny v Nepomuku je hodně široký, ale pokud se budou volit stále stejné tváře, nic se nezmění! Nechci nikomu sahat do svědomí, ale například “Oslavy města“ byly poněkud zvláštní. César dělal to samé, dáme lidu hry a chléb – a lid zapomene na nemoci a hlad – získáme si přízeň. V případě Nepomuku představují ony neduhy třeba Nádražní ulice, kruhové objezdy a další “vyvedené” akce.

 

Jaký konkrétní problém považujete Vy osobně za zásadní?

Skutečně nechci nikomu sahat do svědomí. Dle mého názoru je zcela nedostatečná komunikace mezi představiteli města a místními podnikateli. To jsou přece ti, kteří zaměstnávají místní lidi. Dávají jim práci, podporují jejich rodiny, a tím i život v Nepomuku. Myslím, že v této oblasti je co zlepšovat. Město by mělo alespoň trochu naslouchat místním podnikatelům,zajímat se o jejich názory a potřeby. Je jedno, zda zaměstnávají dva lidi nebo sto. Přinášejí tomuto městu peníze a je třeba s nimi spolupracovat.

 

Děkuji za rozhovor

Luboš Bulan

Výsledky voleb

Facebook